برگ سی و پنجم دفتر عشق

سلام

اول از همه به خاطر تاخیرم عذر میخوام. همیشه برنامه ریزی میکنم که از یک هفته بیشتر نشه اما خوب کار غیر منتظره پیش میاد و برنامه به هم میخوره.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

یکی از اشعار مولانا که مانند همه اشعار اون زیبا هستند رو براتون مینویسم. و من علاقه خاصی به این شعر دارم. از این جهت که علاوه بر ریتم ضربی و زیبای اون معانی بسیاز زیبایی داره.

آمده ام که سر نهم عشق تو را به سر برم

ور تو بگوییم که نی، نی شکنم شکر برم

آمده ام چو عقل و جان از همه دیده ها نهان

تا سوی جان و دیدگان مشعله نظر برم

آمده ام که ره زنم، بر سر گنج شه زنم

آمده ام که زر برم، زر نبرم خبر برم

گر شکند دل مرا، جان بدهم به دل شکن

گر ز سرم کله برد، من ز میان کمر برم

اوست نشسته در نظر. من به کجا نظر کنم؟

اوست گرفته شهر دل من به کجا سفر برم؟

آنکه ز زخم تیر او کوه شکاف میکند

پیش گشاد تیر او وای اگر سپر برم

در هوس خیال او همچو خیال گشته ام

وز سر رشک نام او نام رخ قمر برم

این غزلم جواب آن باده که داشت پیش من

گفت بخور. نمیخوری؟ پیش کس دگر برم

عزلیات مولانا در دیوان شمس تبریزی در عین دارا بودن عرفان بالا در اکثر موارد بسیار ساده و قابل فهم هستن مثل همین غزل. برای مثال اون دو بیت زیبا رو معنی میکنیم. آمده ام که سر برم عشق تو را به سر برم. خیلی ساده یعنی اینکه برای عشق تو سر خودم رو خواهم داد. ور تو بگوییم که نی نی شکنم شکر برم. این مصرع بسیار بسیار زیباست به معنی اینکه اگر به من جواب رد بدی یعنی بگی «نه» همین نه گفتن هم برای من اینقدر شیرین هست که لذت خواهم برد . اینجا «نی» اول به معنی «نه» هست و «نی» دوم به معنی «نیشکر» و مولانا با این کلمه چند صنعت زیبای ادبی رو در شعر پیاده کرده. بیت بعدی هم «اوست نشسته در نظر من به کجا نظر کنم؟» هر چند نیاز به معنی کردن نداره اما باید گفت که یعنی در صورتی که من اون رو میبینم و همه بینایی و شنوایی و تمام حسهای من غرق در تو هستند دیگه نگاه کردن به جای دیگه معنی نداره. عراقی هم در غزلی همین مطلب رو اینطوری میگه :

همه عالم به تو میبینم و این نیست عجب

به که بینم که تویی چشم مرا بینایی

و مصرع بعدی هم «اوست گرفته شهر دل من به کجا سفر برم؟» برای عاشق یک سفر معنی داره و اون سفر رسیدن به معشوق هست و میگه که اون تمام دل من رو تصرف کرده پس سفر رفتن چه معنایی داره.

 

در حاشیه

اگر شما هم موافق باشید از دفعه بعد توی اینجا یا سایت واثق هر دفعه به معرفی یکی از هنرمندان موسیقی یا ادبیات کشور بپردازیم. پس نظر خودتون رو بگید.

 

قربان شما واثق

/ 35 نظر / 2728 بازدید
نمایش نظرات قبلی
hormoz momayezi

هفت شهر عشق را عطار گشت ما هنوز اندر خم يک کوچه ايم

رقص باد

...بس استفاده کردم.....حتی برای دوستان هم فرستادم.....

rahaa

rastesh man faghat rahaam...etefaghan az khastegiha raha ke nashodam hiiiiiiiiiich taze oftadam too ghaltak.fekr mikonam manzooret kase khasi bashe va baz ham fekr mikonam man oon nabasham ba in haal dalileto begoo.mamnoon

رها-اتاق آبی

سلام ...در مورد مولانا زياد صحبت کنيد ..اگه می‌ةونيد اشعارش رو تفسير کنيد که ديگه عاليست ...

ziba

سلام......

SaRa

سلام.مرسی از لطفت......موفق باشی.

سمیرا

با اينکه خيلی خسته ام و به بچه ها سر نميزنم از وبلاگ تو نتونستم بگذرم با پيشنهادت هم کاملا موافقم فقط لطف کن هر وقت آپ کردی برام آف بذار که بيام منتظرم عزيزم

احسان عابدي و سپيده

دوره وبلاگ شوخي به سر آمد، از سال گذشته كه ديگر رمقي براي ادامه آن نداشتم. دوستان براي آخرين يادداشت اين وبلاگ 118 پيام گذاشتند اما باز هم نتوانستم ادامه اش بدهم. فلش وبلاگ جديدم است. مسيري هم كه معين ميكند نامعلوم است. ممكن است مسير مستقيم را نشان بدهد يا چپ و راست اما از من گفتن كه به اين علامتها اطمينان نكنيد، وگرنه هيچ بعيد نيست به در و ديوار بخوريد يا پرت شويد ته دره .