برگ سی و هفتم دفتر عشق

سلام<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

خوشحالم که مطلب قبلی مورد پسند شما قرار گرفت. دوست خوبم رها اتاق آبی که پیشنهاد تفسیر شعر مولوی رو داده بودند هنوز تشریف نیاوردند. بسیار مشتاقم که نظر ایشون رو هم بدونم. امیدوارم که سالم و سلامت باشه و بتونم از نظرات ایشون هم استفاده کنم. این بار هم یه شعر از مولانا مینویسم که شاید خیلی از شما اون رو با صدای خواننده های مختلف شنیده باشید

 

ای قوم به حج رفته، کجایید، کجایید؟

معشوق همین جاست، بیایید، بیایید؟

 

معشوق تو همسایه و دیوار به دیوار

در بادیه سرگشته شما در چه هوایید؟

 

گر صورت بی صورت معشوق ببینید

هم خواجه و هم خانه و هم کعبه شمایید

 

ده بار از این خانه به آن خانه برفتید

یک بار از این خانه بر این بام برآیید

 

آن خانه لطیف است، نشانهاش بگفتید

از خواجه آن خوانه نشانی بنمایید

 

یک دسته گل کو اگر آن باغ بدیدید؟

یک گوهر جان کو اگر از بحر خدایید؟

 

با این همه آن رنج شما گنج شما باد

افسوس که بر گنج شما پرده شمایید

 

شاید این شعر رو هزاران بار خونده باشم اما باز هم برام زیبا و جذاب هست. تفسیر و معنیش زیاد سخت نیست اما مختصر توضیح میدم

 

اگر دقت کنید میبینید که مفهوم و منظور آخر اکثر شعرهای عرفانی بیانگر یک نکته هست که در غالبهای مختلف گفته میشه. تو شعر قبلی گفتیم که منظور اینه که همه چیز و همه کس از دید عاشق معشوق هست. حالا این دو بیت اول رو نگاه کنید. به این معنی هست که : آیا خانه خدا یعنی کعبه در شهر مکه سکونتگاه و منزل خداست؟ یقینا که نه. همه چیز و همه کس خداست و مولانا انتقاد میکنه که در این دشت و بیابان آیا دنبال خدا میروید؟ خدا که همینجا هم هست میشه این بیت رو اشاره به آیه قرآن دونست که «خدا از رگ گردن به شما نزدیکتر است».

 

اما بیت سوم بسیار زیباست به این معنی : اگر چشمتون رو باز بکنید و عاشق باشید چیزی غیر از معشوق نخواهید دید و میبینید که همه چیز ( خواجه و خانه و کعبه) خود شما هستید.

 

بیت چهارم به این معنی : ده بار این راه طولانی رو به حج رفتید حالا بیایید یک بار یکم روحتون رو پرواز بدید و از بالای بام دور و برتون رو نگاه بکنید آیا چیزهایی که میبینید غیر از خدا هستند؟

 

بیت پنجم : بله حق با شماست خانه کعبه زیبا و با ابهت و مقدس است، حالا یه نشونه ای از خودتون نشون بدید که چه استفاده ای از این سفر کردید. آیا این همه صفات خوب که از صاحب خانه هست روی شما تاثیری گذاشته؟

 

بیت ششم : در این بیت مولانا این مطلب رو مثال میزنه. اگر میگید که رفتید و اون باغ رو دیدید حاصلش چی بوده؟ آیا یه شاخه گل از اون باغ با خودتون آوردید؟ آیا معنویت و صفت خوبی و از این سفر یاد گرفتید؟

 

و اما بیت هفتم و آخر : با همه این حرفها کار خوبی کردید. این رنجی که متحمل شدید خیلی عالی و خوب ولی افسوس که خودتون این گنج رو زیر پا میگذارید و از بین میبریدش.

 

برای مثال و تنوع و شاید نوعی طنز باید بگم که کسی رو میشناسم که هر سال با پول نزول سفر حج میره J و البته خیلی مثالهای دیگه که حتما خودتون نمونه هاش رو دیدید

 

در حاشیه

یکی از مطالب قدیمی وبلاگم در مورد روانشناسی رو به طور خلاصه براتون مینویسم چون اون موقع خیلی از دوستان فعلیم رو نداشتم. امیدوارم مورد استفادتون باشه.

خطاهای ارتباط

تو رفتارهای هر روز ما ایرادهایی وجود داره که این خطاها به مرور باعث از بین رفتن ارتباطات و ایجاد مشکل در آنها میشود که در اینجا این خطاها رو نام میبریم. شما مي تونيد با اين موارد خودتان را امتحان كنيد كه اگر با كسي ياكساني در ارتباط مشكل داريد چه قدر تقصير شما و چه قدر تقصير طرف مقابل است. البتهدر مورد كساني كه با هم نزديك هستيد مثل اعضاي خانواده ، دوستان نزديك و … .
1-  فرمان دادن ( دستور دادن(
2-  تهديد كردن(منظور تهديد كردن اصل ارتباطاست. مثال : پدر به فرزند : اگر اين كار را بكني من ديگه بابات نيستم.بعد ازچند بار تكرار فرزند میگه: خوب نباش(
3- نصيحت و پيشنهاد راه حل ( نتيجه گيريسريع(
4- نطق كردن و تذكر ( موعظه اخلاقي(

5- تعليم دادن (بحث منطقي بدونرعايت شرايط رواني مخاطب(
6- قضاوت، پيش بيني، انتقاد، سرزنش و مخالفت
7- تشويق و تاييد همواره (وقتي شخص ببيند بابت هر عمل بي ارزشش هم تشويق مي شود طبيعتافكر مي كند كه آنها بدون توجه به عمل او او را تشويق كرده اند به نظرات آنها را بياهميت مي پندارد.
8- فحش، تحقير، شرمنده كردن و منت گذاشتن
9- تجزيه وتحليل و تشخيص دادن به جاي فرد
10- محاكمه
11- اطمينان دادن ( دلداري بيمنطق. براي اين مورد مي توان افراد مهربان بخصوص پدر بزرگها و مادر بزرگها را مثالزد . نوه ناراحت : امروز سر جلسه امتحان حالم بد شد امتحان ندادم حالا بايد تابستوندرس بخونم. مادر بزرگ : عيب نداره ننه خدا رو چه ديدي شايد قبول شدي. نوه ناراحت تر : اخه من اصلا امتحان ندادم نمي شه كه قبول بشم. مادر بزرگ : چرا خدا بزرگه … )
12- کنار كشيدن ( طرد و مسخره(

 

قربان شما واثق

/ 28 نظر / 463 بازدید
نمایش نظرات قبلی
محمد/ماری

سلام . بازم از نوشته هات استفاده کردم ....ممنون از اين همه لطفت ..../ ماری

مهاجر دیار عشق

سلام دوست عزيزم..........خيلی واسم جالب بود......برات آرزوی موفقيت دارم..فرصت کردی سری هم به من بزن.......قربانت:الهام.

محبوبه

سلام دوست عزيز... خوبي... تا آخر امروز آپديت مي كنم... خوشحال ميشم سر بزنيد...هميشه شاد و سبز باشيد.

tannaz

سلام : اميدوارم که باز هم به همين خوبی ادامه بدی.

faded

سلام ....................

alone

حرفای من با عشق فاصله داره چون من عاشق نيستم و از عشق هم چيزی نمی دونم اونا که می گفتن عاشقن جا زدن چه برسه به من.............

negar

سلام خوبی؟ ببخشيد دير شد مثل هميشه کامل نوشتی موفق باشی ...

ياس

سلام/ خيلي شعر دلپذيري بود . حتي يادآوريشون هم براي آدم تازگي داره . در قسمت وصف و توصيف شعر هم كه واقعا سنگ تمام گذاشتيد .../ اون صحبت پول نزول هم كه گفتيد متاسفانه و متاسفانه نمونه هاي زيادي الان ميشه از اين نوع اشخاص در دور و اطراف پيدا كرد و صد البته كه بايد با نگاه طنز به آنها نگريست و...درست مثل كسي كه از مال دزدي خيرات هم مي كنه !!! و اما بحث روانشناسي تون رو قبلا خونده بودم ولي يكبار ديگه هم جهت يادآوري خوندم بحث جالبيه . هر چند كه بعضا ما دانسته مرتكب اين خطاها هم مي شويم ولي شايد با بيشتر دانستن آنها كمي از كميت اين خطاها كاسته بشه/ سلامت و پايدار باشيد.

رها-اتاق آبی

از اين دست كه گفتيد بسيار ديده‌ام .. تنها مكه نيست .. عبادت انسان هم جزو اون مي‌شه .. چون عبادت خود يك نياز عاشقانه است .. خود ما در خيلي از مواقع وقتي احساس مي‌كنيم به خدا بي اندازه نزديكيم اجر عبادات خودمون رو با چيزهايي كه از اون نهي شده‌ايم به راحتي از بين مي‌بريم .. بسيار زيبا بود .. چقدر زيبا مينويسيد

الهه عشق

سلام من کلی گوگل رو سرچ کردم تا این نوشته شما رو پیدا کردم . خیلی ممنون واقعا قشنگ نوشتین . من این شعر رو با صدای هژیر مهرافروز خیلی دوست دارم ف هر وقت گوش میکنم نمیدونم چرا ناخودآگاه اشکم سرازیر میشه . پیشنهاد میکنم آلبوم دل قلندرش رو حتما گوش کنید .... بازم ممنون . فریا