برگ سی و هشتم دفتر عشق

دوستان عزیز سلام<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

از همه شما به خاطر لطفتون تشکر میکنم. این بار  یه شعر از حافظ رو با هم میخونیم که هر چند نیاز به توضیح و تفسیر نداره اما یه نکته هایی رو آخرش میگم

 

عیب رندان مکن ای زاهد پاکیزه سرشت

که گناه دگران بر تو نخواهند نوشت

 

من اگر نیکم اگر بد تو برو خود را باش

هر کسی آن درود عاقبت کار که کشت

 

همه کس طالب یارند چه هشیار و چه مست

همه جا خانه عشقست چه مسجد چه کنشت

 

سر تسلیم من و خشت در میکده ها

مدعی گر نکند فهم سخن گو سر و حشت

 

نا امیدم مکن از سابقه لطف ازل

تو پس پرده چه دانی که چه خوبست و که زشت

 

نه من از پرده تقوی به در افتادم و بس

پدرم نیز بهشت ابد از دست بهشت

 

حافظا روز ازل گر به کف آری جامی

یکسر از کوی خرابات برندت به بهشت

 

نکته ای که میخوام بگم اینه که هیچ کسی نمیتونه خودش رو مسئول اصلاح دیگران بدونه. هیچ انسانی کامل نیست و نسبت به دیگران برتری نداره. برتری و پستی آدمها بستگی به اعمال اونها داره که برای هیچ انسانی قابل ارزیابی نیست. فقط در مواردی اعمال انسان باعث پیدار شدن برای دیگران میشه مثل کسانی که به حدی از اعتبار و آبرو میرسند که به خوبی و نیکی شهره میشن یا بر عکس اعمال پست آنها به حدی میرسه که رسوا میشوند. اصولا کسی در باره اینها قضاوت خاصی نمیکنه چون کاملا واضح هست. این شعر هم در این ارتیاط هست .

در بیت اول خطاب به زاهد خطاب میکنه که عیبجویی رندان و عاشقان رو نکن چون اگر گناه هم میکنند گردن خودشونه و گناهشون رو پای تو نمینویسن در اینجا «زاهد پاکیزه سرشت» کنایه هست و حافظ در واقع اون رو پاکیزه سرشت نمیدونه و به کنایه عنوان میکنه که تو محاوره امروزی هم از این کنایه ها زیاد هست.

بیت دوم هم در تکمیل بیت اول هست یعنی اینکه من اگر خوبم یا بدم کاری به من نداشته باش و برو خودت اونجور که فکر میکنی خوبه باش چون هر کس عاقبت کارش رو میبینه منم اگر کناهکار هستم به سزاش میرسم.

اما بیت سوم اشاره به یه نکته جالب داره که بالاخره هر کس به هر بدی هم که باشه خدای خودش رو میشناسه و یه راز و نیاز و گفتگویی باهاش داره حالا یکی تو مسجد این راز و نیاز رو میکنه یکی تو کلیسا یکی معبد و حتی شاید یکی در میخانه.

بیت چهارم یکم پیچیدگی داره و معنیش اینه که اونی که ادعا میکنه که تو خوب نیستی و بیا خوب شو وقتی این راز و نیاز من رو با خدا نمیتونه ببینه و حرف من رو نمیفهمه بهش بگو برو پی کار خودت

بیت پنجم هم ادامش هست که میگه به همون عیب جو بگو من رو از لطف خدا و سابقه ای که قبل از اومدنم به دنیا داشتم نا امید نکن تو چه میدونی که درون انسانها چیست و کی خوب هست و کی بد.

بیت ششم. اشاره میکنه به جریان حضرت آدم و میگه فقط من نیستم که دارم اشتباه میکنم  آدم که پدرم بود و پیامبر بود هم بهشت ابدی رو با یک اشتباه از دست داد.

اما بیت هفتم و جوهر کلام که میگه اگر روز اول مست و عاشق بشی و دل و از اول به دلدار بسپاری بدون حساب و کتاب گناه و صواب و این چیزها مستقیم میری به بهشت

 

در حاشیه

1- من با اجازه همه یه مسافرت چند روزه میرم و اگر عمری بود شنبه یا یکشنبه آپدیت میکنم. امیدوارم بتونم عکسهای خوبی براتون بگیرم.

 

۲- یه خواهش هم دارم که سایت واثق مطعلق به همه شماست پس به پربار تر شدن مطالب آن به من کمک کنید و مطالبی که علاقه مند هستید رو توی سایت قرار بدید

 

قربان شما واثق

 

/ 34 نظر / 795 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ستاره سحر/شیفته

سلام ...من اگر نيکم و گر بد تو برو خود را باش......./ واقعا زيبا بود . سفر بی خطر و خوش بگذره .

Naser

mamnon nazare lotfete,Up date kardam sar bezan

سهيل

برون شو ای غم از سینه که لطف یار می آید... تو هم ای دل ز من گم شو،که آن دلدار می آید.... نگویم یار را شادی،که از شادی گذشته است او مرا از فرط عشق او،ز شادی عار می آید.... پیش خودم فکر میکردم که دیگه...ولی ... آه که امروز دلم را چه شد؟... دوش چه گفته است کسی با دلم؟...

رقص محلي

سلام واثق عزيز. از کامنتهای هميشگيت ممنونم. کامنت نذاشتنم رو به حساب سر زدن نذار. گاهی چنان می نويسی که حرفی برای گفتن باقی نمي مونه. مثل هميشه از نقدت لذت بردم... فقط با عرض معذرت متعلق رو با ت مينويسن.

ياس

سلام / انتخاب بي نظيري در گلچين اشعار حافظ داشتيد . ولي من با تفسير شعر يه مقدار مخالفم . اصولا در نگاه اجمالي مخالفت ها يا عيب جوي ها را شايد بشه به دو نوع قسمت كرد . اول اشخاصي كه از روي حسادت يا لجبازي و يا هر چيز ديگري عيب جويي مي كنند و در واقع قصد بي اهميت جلوه دادن كار يا فعاليت ما را دارند كه آنها حسابشان جدا هست و دوم اشخاصي كه تحت هر عنواني از روي دوستي يا دلسوزي اينكار را انجام مي دهند . لزومي نداره شخص مورد نظر واقعا عاري از هر گونه گناهي باشه . همينقدر كه بد خواه ما نيست و با علم به يك مسئله اونرو براي ما عنوان مي كنه براي ما كافيه ...

ياس

... ما اشخاصي رو در دور و اطرافمون داريم كه تحت هيچ شرايطي نمي تونيم نسبت به اونها بي تفاوت باشيم خانواده ، دوست ، همسال ، فاميل و... خيليها هستند كه براي ما ارزشمند هستند فكر نمي كنم بشه گفت ...من اگر نيكم اگر بد تو برو خود را باش ...اين بيت به نظرم به اين معني هست كه اگه مي خواهي اشكالي و يا ايرادي رو از من بگيري اول در خودت جستجو كن اگر بود اول اونرو برطرف كن بعد درصدد اصلاح ديگران بر بيا و.../ به هر صورت اينها عقيده هاي شخصي مي تونه قلمداد بشه و هر كسي به ذهنيت خودش مي تونه تفسير كنه / اميدوارم سفر خوبي داشته باشيد / سلامت و پايدار باشيد .

SaRa

سلام.شعر زيبايی انتخاب کردی.سفر خوبی داشته باشی.ممنون از لطف و حضور سبزت.شاد باشی.

z.roozbeh

بسیار زبیبا بود استفاده کردم و ممنونم

متشکرم دوست عزیز دوست دارم